「 Life♥2Die」
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Sinuciderea?

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Moe
Life2Die
Life2Die
Moe


Posts : 29
Age : 30
Location : My ordinary LOVE
Join date : 2009-10-16
Points : 74

Sinuciderea? Empty
PostSubject: Sinuciderea?   Sinuciderea? Icon_minitimeSun Oct 18, 2009 7:15 am

De ce credeti ca unii oameni se sinucid?
Daca tot suntem aici putem vorbi despre aceste probleme de care macar odata in viata ne lovim si noi chiar daca nu in mod direct.

Cred ca eu sunt prima xD
Deci sinuciderea nu stiu daca este tocmai o solutie ,eu am vrut sa ma sinucid de cateva ori insa nu a prea mers. Unori ma bucur ca nu am facut asta alteori imi pare rau. Sunt momente in care nu mai sti ce sa faci, nu vezi nici o scapare si vezi cum cazi in ceva din care nu mai poti iesi sub nici o forma si atunci ce faci? ei bine atunci fugi de realitate, vrei sa scapi si apelezi la sinucidere.
Problemele mele mereu au continuat si nu vedeam viata asa de usoara, de mica am invatat ca trebuie sa ma descurc singura si ca trebuie sa fac totul asa cum cred eu ca e bine pentru mine (in asta au fost devina parinti mei pentru ca ei au placat cand eram mica o.o' nu eu i-am obligat sa plece)
Eu tin foarte mult si la el , cand vad cum uni incearca sa ma indeparteze de el imi vine pur si simplu sa renunt la tot, dar inca nu pot face asta.
Am si zis cand voi ajunge acolo si voi putea atinge pamantul sunt fericita si gata sa mor impacata ca nu mai imi doresc nimic altceva.
Astazi poate esti in stare sa te sinucizi dintr-o prostie dar maine sau peste cateva zile acea prostie nu ti se va mai parea importanta si nu o vei vedea ca pe o problema fara raspuns....atunci nu merita sa mori degeaba >____<'' orice se poate rezolva in viata oricat de greu ar fi. Asa ne spun multi si eu am invatat in unele momente ca au dreptate dar sunt clipe in care chiar nu mai poti face nimic.
Daca ai probleme mai bine ai discuta cu cineva care te poate ajuta dar cu un prieten/prietena cel mai bine pentru ca acela va fi alaturi de tine mereu.
Back to top Go down
https://lunatic-project.forumotion.com
LunatiQ

LunatiQ


Posts : 80
Location : in a death place ;3
Join date : 2009-10-19
Points : 83

Sinuciderea? Empty
PostSubject: Re: Sinuciderea?   Sinuciderea? Icon_minitimeMon Oct 19, 2009 10:20 am

mda, ce să zic? am avut câteva tente, dar probabil laşitatea, teama, încă nu mă simt pregătită să trec în eternitate, m'au oprit de fiecare dată. În plus, dacă încă de la vârsta asta mă gândesc că nu mai există rezolvări la problemele mele, peste câţiva ani ce voi face? Asta m'a oprit de fiecare dată, speranţa că mâine e o nouă zi, cu timpul toate se vor şterge, şi încep în fiecare zi altceva, încercând să mă îndrept. De probleme nu vom scăpa niciodată, însă sinuciderea nu reprezintă o soluţie, mai degrabă dovedeşte faptul că eşti mult prea slab să'ţi asumi răspunderea pentru faptele tale, şi de asemenea laşitatea de care dai dovadă în faţa vieţii. Fiecare vom avea un sfârşit, e mai bine să aşteptăm să vină natural, nu să ni'l provocăm cu mâna noastră.
Mda, discutarea cu o persoană pe care tu o consideri de încredere şi în faţa căreia simţi că poţi să te dezvălui e indicată, te ajută mai mult decât crezi, şi vei ştii că întotdeauna vei avea un sprijin, un umăr pe care să plângi, şi vice'versa.
Back to top Go down
http://anime4ever.wikiforum.ro
BlitzZMay

BlitzZMay


Posts : 4
Age : 29
Join date : 2009-10-19
Points : 8

Sinuciderea? Empty
PostSubject: Re: Sinuciderea?   Sinuciderea? Icon_minitimeMon Oct 19, 2009 11:11 am

Quote :
însă sinuciderea nu reprezintă o soluţie, mai degrabă dovedeşte faptul că eşti mult prea slab să'ţi asumi răspunderea pentru faptele tale
Nu cred ca ai fost pusa in postura celor care au facut acest lucru. Mai mult ca sigur e o cale fara de intoarcere, un mod nepotrivit si poate chiar usor prostesc la un moment dat. Majoritatea celor care se sinucid nu au intampinat deloc probleme intr'adevar grave...si partea e reprezentata de tineri ce vor sa atraga atentia sau parasiti de ingeri. Parerea mea e ca nu toti vibram la fel. Afirmam acum, de la distanta 'si ce daca' sau'pot trece peste' s.a. dar fara sa fim in locul lor.
Cei mai multi sunt departati de Dumnezeu, consider ca ar trebui macar sa ne gandim ca ne va fi mai rau dupa.
Back to top Go down
Sponsored content





Sinuciderea? Empty
PostSubject: Re: Sinuciderea?   Sinuciderea? Icon_minitime

Back to top Go down
 
Sinuciderea?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
「 Life♥2Die」 :: Have Fun :: Strawberry Cafe-
Jump to: