「 Life♥2Die」
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Dulcegarii

Go down 
AuthorMessage
BlitzZMay

BlitzZMay


Posts : 4
Age : 29
Join date : 2009-10-19
Points : 8

Dulcegarii Empty
PostSubject: Dulcegarii   Dulcegarii Icon_minitimeMon Oct 19, 2009 11:45 am

Yeah.....uhm...cateva one shots, pentru moment sunt niste textulete..incep sa scriu din ce in ce mai putin xD
Am sa'mi psotez cele mai noi tampenii, scurticele, care presupun ca datorita marimii n'o sa va dea dureri de cap.
Astept critici, pareri s.a.



El, ea sangera. Ei sangerara cu vin.

Zvacnetul aripilor se sfarama si cad, mai apoi, ca cenusa. Precum nisipul in clepsidra, ii sfarami si-i lasi sa curga din pumni. Fluturi facuti parca din scrum ce-si traiara sentimentul absolut de contopire. Ti se zdrobira in palme, se alipira, se mototolira si-si facura cuib si loc de veci. Le lasi trupurile deformate sa-ti curga printre degetele patate de vin. Cand te astepti sa isi revina ei tot pica, iti blesteama zilele imperceptibil, urla nedefinit si gem in sinea lor, patati cu vin.
Esti criminal si-ai omorat un anotimp, mucegarile-nverzite se scutura de pe capot. Te-ai trezit udat a primavara. Ti s-a nins mantaua de pe bratul stang. Ti-a ars un soara-n plina vara scalpul. Traiesti din nou aer divin si igrasos de plina toamna.
Mirosi a vin…
Ai paralizat frunza unui anotimp. Ai imobilizat un mac abia iesit, e vara.
Impaienjanit, traiesti divin. Ai panza printre dinti si tot mirosi a vin. Traiesti si te apleci spre decedatele insecte de curand. Zac pe trotuar, poate vor fi calcati de talpa unui calator strain. Ii strigi pe numele alese, iti simtim puternicele inflexiuni ale vocii ce au stricat o poezie. Esti un copil in trup batran, esti imatur in scut carnal prost proportionat. Ai luat in greutate, strivesti cu imensitatea trupului, a umerilor lati, un musuroi. Zvacnesc lumini, sunt morti cei patru fluturi, si ti-au lasat un testament patat cu vin.





Prelinsa pe zid al pacatuintei, intinsa, zdrobita de dorinte, de cantece la bass sau la vioara.
Intinsa pe masa cu coniac, pe mese de desfrau, de absolutism, de neintelegeri intelese.
Linsa de morti, de octogenari, procreand si imbratisand varste depasite, lingand cu coniac pe varf de limba. Inchizand ochii la trupuri depasite, la balansurile reproducerii, la limbile si buzele muscate sau pur si simplu crapate.
Eu cred in Dumnezeu…
Crezi ca scrisorilor batranilor nu miros a prospetime, ca adevarata carne in sange e-n tinerii studenti, ca absolutismul e pana in a doua varsta.
Ei nu mor acum si nu e halloween, vrastnicii nu poarta ghinion, desi imi sparg oglinzi pe piept si mirosim a stat si-nchis.
Dezlantuim furtuni, ei sparg oglinzi, noi refuzam sa ne privim in ochi.
Saruta-ma pe gura, tata….
Back to top Go down
 
Dulcegarii
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
「 Life♥2Die」 :: Have Fun :: Fan Fiction-
Jump to: